EpinSultan
{{ $item.name }}
Bakiye Yükle

Steam Nedir?

Epin Sultan

Steam Nedir?

            Disketlere yüklenen küçük boyutlu grafik oyunlarla başlayan oyun sektörü daha sonra CD ve DVD’ ler aracılığıyla oyun severlerin tüketimine sunulmuştur. Günümüzde ise internet kullanım yaygınlığının artması ve erişiminin kolaylaşması ile birlikte CD ve DVD’ lerin yerini internet üzerindeki çeşitli oyun platformları almıştır. Steam nedir? Türkçe kelime anlamı “buhar” olan Steam de bu oyun platformlarının en tanınmışlarından bir tanesidir. Bu platformlar bünyesinde bulunan oyunları kullanıcıların hizmetine sunmaktadır.

 Steam Oyunları Nasıl Oynanır?

            Steam de yer alan oyunları oynayabilmek için öncelikle platformun arayüz programı web sitesinden indirilmeli ve bilgisayara kurulmalıdır. Program kurulduktan sonra kullanıcı oynamak istediği oyunu satın alır. Satın alınan oyunun indirilmesi ve yine bilgisayara kurulması tamamlandıktan sonra oyun kullanıcı tarafından oynanır. Kullanıcı satın almış olduğu tüm oyunları Steam programındaki kütüphane bölümünde görüntüleyebilmektedir. Programda bulunan arama motoru sayesinde kullanıcı satın almak istediği oyuna kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Steam Bünyesinde Ne Tür Oyunlar Bulunmaktadır?

            Steam platformu dünya çapında kendini kanıtlamış pek çok kaliteli ve beğenilen oyunu bünyesinde barındırmaktadır. Platform bünyesindeki oyunları tarzına göre; aksiyon, basit eğlence, bağımsız yapımcı, devasa çok oyunculu, macera, RYO, simülasyon, spor, strateji ve yarış başlıkları altında sınıflandırmaktadır. Her başlığın altında yüzlerce hatta binlerce oyun, oyun severlerin kullanımına sunulmaktadır.

 Steam’ in Avantajları Nelerdir?

            Steam pek çok kaliteli oyunu bünyesinde bulundurmanın yanı sıra; en beğenilen oyunların demolarını, deneme veya ücretsiz versiyonlarını da oyun severlerin kullanımına sunmaktadır. Kullanıcılar bu ücretsiz versiyonları kullanarak oyunu satın alıp, almamaya karar verebilmektedir. Diğer taraftan Steam zaman zaman yaptığı kampanyalar ile oyunlarda büyük indirimler yapmakta, kullanıcılarına, bünyesinde bulunan oyunları çok daha uygun fiyatlara sahip olma fırsatını sağlamaktadır. Steam programında yer alan topluluk isimli bölüm ise aynı oyunu oynayan kullanıcılara oynadıkları oyun ile ilgili bilgi alışveriş imkanı sunan bir platformdur. Bu sayede kullanıcılar oynamış oldukları oyunda daha hızlı ilerleyebilmekte veya daha başarılı olabilmektedir. Steam platformunun bir diğer avantajı ise kullanıcıların beğendikleri oyunlar ile ilgili haber ve gelişmelerden ilk önce haberdar olmalarıdır. Bunun dışında tavsiyeler ve en çok oynanan oyunlar ile ilgili bilgiler de Steam platformunda yer almaktadır.

ETİKETLER: steam nedir